25. januar 2007
Civilisationernes sammenstød

En bog, som de fleste har hørt om, men de færreste læst, foreligger nu på dansk. På trods af manglende opdatering i detaljerne er bogen mere påtrængende nødvendig end nogensinde.Clash betyder sammenstød. Det engelske ord har en hårdere klang end det danske. Men det er ingenlunde et ønske fra forfatterens side, at verdens civilisationer eller kulturer skal komme op at slås. Tværtimod sidder man efter endt læsning tilbage som lidt klogere på, hvordan vi - måske - undgår ragnarok. Og måske lærer lidt af Muhammed-krisen for eksempel.
Det er ingen læse-let-bog, den gamle professor fra Harvard University har skrevet. Den er sprængfyldt af tal og tabeller, kort og diagrammer. Der er i og for sig intet epokegørende nyt i hans udredninger. Men bundsolidt gør han rede for sin grundtese, så alle de forvirrende brikker, vi i det daglige engang imellem har lidt svært ved at få placeret, passer ind i et overordnet mønster.
Verden efter den kolde krig er ikke blevet fredeligere
Huntington grundtese er nemlig, at denne verden består af syv til otte vidt forskellige civilisationer eller kulturkredse. Civilisationerne har altid været der. Efter den kolde krig er vi vendt tilbage til den gamle verden - med en lang række mindre konflikter mellem civilisationerne, såkaldte brudliniekonflikter, som med jævne mellemrum vil blive ved med at blusse op.
Forfatteren påviser overbevisende, at den vestlige civilisation er på retur, mens den kinesiske (og asiatiske) og den muslimske er på fremmarch. Den første på grund af økonomisk vækst, den sidste på grund af befolkningsmæssig. Islam er kendetegnet ved, at muslimer altid har haft svært ved at leve fredeligt med deres naboer. Vesten er den eneste civilisation, som har domineret alle de andre. Det skyldes en overlegen evne til at anvende organiseret vold.
Religionens betydning
Religion spiller en afgørende rolle i en civilisation. På trods af eventuel modernitet forstår en kristen, en muslim og en konfuzianer ikke verden og livet på samme måde. Og vil aldrig komme til det. Der er mange tegn på, at civilisationerne kommer længere fra hinanden i fremtiden. Vi sympatiserer grundlæggende med de mennesker, som tror på den samme Gud som vi. Endnu mere, når de gør det på samme måde som vi.
Huntington er imod Irak-krigen. Det er svært sådan bare at eksportere vestlige idéer som demokrati og menneskerettigheder. Og det vil være en stor misforståelse at optage Tyrkiet i EU. Kun ved en besindelse på de ændrede styrkeforhold og ved en fornyelse af egen livskraft kan Vesten fortsat spille en væsentlig rolle i civilisationernes kappestrid. Vore problemer er ganske store: moralsk forfald, kulturelt selvmord og politisk splittelse. Kristendommen er svækket i Europa.
Sluk for fjernsynet. Sæt computeren på standby. Læs denne bog! Du bliver så rigeligt belønnet af anstrengelserne.
Samuel P. Huntington, Civilisationernes sammenstød. Mod en ny verdensorden.
People's Press 2006 - www.artpeople.dk.
504 sider, 399 kroner.
Torsten Dam-JensenFlere anmeldelser